niedziela, 1 lipca 2012

Leszek Dutka w Galerii Żywej

Leszek Dutka - nestor polskiego malarstwa, absolwent krakowskiej ASP w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Malarz materii, lubujący się w deformacji, ekspresji, eksperymentujący na teksturach, ceramik, animator życia artystycznego. W 2006 roku otrzymuje odznaczenie "Gloria Artis". 

Głowa, 1980.

"To, co się obecnie dzieje w sztuce, te wszystkie nowe media, tak bardzo mnie nie interesuje. Uważam, że malarstwo czy grafika jeszcze nie wyczerpały swoich możliwości. Nie jestem jednak hermetyczny na różne zjawiska. Też szukam nowych środków wyrazu, choć raczej pozostałem wierny figuracji. Moją dewizą jest podświadomość i spontaniczność" – powiedział kiedyś w jednym z wywiadów Leszek Dutka – malarz, rysownik, rzeźbiarz, ceramik i poeta.  Prace te zostały pokazane w Galerii Żywej Muzeum Narodowego w Krakowie.


Portret córki, lata 80.

Głowa, 1990.

Postacie, 1993.

Postać w czerwonym kapeluszu, 1990.

Zaułek, 1959.

Bez tytułu (ludzie), 1956.

W tramwaju, 1956.1 komentarz:

  1. Do mnie jego twórczość niestety nie trafia, przytłacza, przeraża, budzi lęk i niepokój, pokazuje ludzi obdartych ze skóry i pokazujących swoje prawdziwe oblicza, który ja do swojej świadomości dopuszczać nie chcę.

    OdpowiedzUsuń