środa, 27 czerwca 2012

KinoreAKTYWACJA Artur Wabik i Rafał Stanowski


Performance w dawnym kinie Atlantic miał zwrócić uwagę na odchodzący świat starych studyjnych kin, miejsc ongiś budzących pozytywne emocje i kształtujących gusta głodnego kultury widza. Dziś wyssane zostały z rzeczywistości, zastąpiły je markety i punkty handlowe. Zamiast kina mamy więc rozrywkę na dużym ekranie, w multipleksach, a najlepiej w 3D i na ruchomych fotelach. Kino Atlantic stało się klubem fitness. Pokazano film, w którym o fenomenie kina opowiadają twórcy krakowskich kin studyjnych. Pokaz miał miejsce w trakcie meczów squasha, odbijająca się piłka zdominowała przekaz i zakłóciła dźwięk. Bo Atlantic to teraz nie jest najlepsze miejsce do wyświetlania ruchomych obrazków.

Artur Wabik (na zdjęciu powyżej) artysta, kurator, publicysta, badacz popkultury. Wydawca komiksu i literatury fantastycznej. Od końca lat dziewięćdziesiątych związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Był pomysłodawcą i kuratorem trzech edycji (2003, 2004 i 2010) interdyscyplinarnego projektu artystycznego Komiks na Ścianach, będącego spotkaniem estetyk komiksu i graffiti. Od 2003 jest redaktorem naczelnym wydawnictwa Atropos, które specjalizuje się w edycji komiksów oraz ilustrowanych albumów o charakterze kolekcjonerskim. Publikuje teksty o popkulturze na łamach prasy, m.in. w interdyscyplinarnym kwartalniku Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni wydawanym przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. W latach 2010-2011 prowadził w Krakowie, w poprzemysłowym budynku na terenie dawnej fabryki Miraculum (przy ulicy Zabłocie 23) galerię sztuki współczesnej.


Rafał Stanowski – dziennikarz i publicysta specjalizujący się tematyce filmowej oraz grach komputerowych. Kierownik działu kultury Dziennika Polskiego, na łamach którego od dekady zajmuje się opisywaniem kultury ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z Krakowa. Publikował także w Red Bulletinie, Gazecie Krakowskiej, Prime Magazine oraz w serwisach internetowych Onet i Portal Filmowy. Współpracował z telewizjami TVN, TVP (prowadził program Tuba w TVP3 Kraków) i Superstacja. Wykładowca Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Twórca i administrator grupy Kocham kino na Facebooku. Dyrektor Programowy Europejskiego Festiwalu Gier Digital Dragons, współpracownik Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Entuzjasta street artu oraz graffiti, których opisywaniem zajmuje się w swoich działaniach dziennikarskich i publicystycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz