A w Galerii STREFA A kolaże - Gerard Carruthers
Blog o tworzeniu. Portret współczesnego artysty. Sztuka nowa. Projekty alternatywne. Prowokacje artystyczne
piątek, 31 sierpnia 2012
sobota, 18 sierpnia 2012
Iwona Banaszewska
(fragment)
(fragment)
(fragment)
Iwona Banaszewska
Malarstwo
Wernisaż w sobotę 18 sierpnia 2012 o godz. 18.00
Wystawa 18.08 - 23.09.2012
Iwona Banaszewska jest laureatką nagrody specjalnej przyznanej przez dyrektora Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wacława Kuczmę w Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych "Promocje 2009" w Legnicy. Nagrodą jest wystawa w bydgoskiej Galerii.
piątek, 17 sierpnia 2012
Paweł Lewandowski-Palle WIELOOBRAZOWOŚĆ
Wystawa 18.08 - 23.09.2012
Zapraszam na wystawę malarstwa prof. Pawła Lewandowskiego - Palle zatytułowaną "Wieloobrazowość". Artysta ma w swoim dorobku ponad 50 wystaw indywidualnych oraz ponad 300 zbiorowych. Zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. Od 1978 jest pracownikem naukowo-dydaktycznym ASP we Wrocławiu, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Technologii Malarstwa Sztalugowego i Technik Malarskich. W 2002 roku uzyskał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych, a od 2004 roku jest profesorem zwyczajnym. Mieszka w Łazieńcu koło Ciechocinka, tworzy w nurcie strukturalizmu wrocławskiego.
"Obraz malarski powstaje we mnie z wielu zjawisk i przemyśleń; jest przede wszystkim refleksją inspirowaną problemami czasu, sztuki i wydarzeń toczącego się życia, rodzącą się nagle i dojrzewającą do czasu zmaterializowania. W chwili rozpoczęcia malowania nie znam ostatecznego kształtu, bowiem pomysły krystalizują się w długim procesie malowania. Przesłanie, idea, zawartość treściowa dzieła zmienia się, stając się często odległą od zamierzenia." - pisze Paweł Lewandowski - Palle w "Autokomentarzu" do katalogu wystawy.
Artysta tworzy w wieloletnich cyklach, z których najważniejsze to: Talizman, Obrazy syntetyczne, Długa i kręta droga, Mój Ciechocinek, Wisła, Cała jaskrawość – druga jaskrawość, Nocny ogród, Schody do nieba, Prowokacja B., 13 grudnia 1981, Powrót do mojej ojczyzny, Coraz głębsza noc, Konstrukcje pamięci, Sytuacje przeszłego piękna, Wydarzenia, Obrazy strukturalne, Góry oraz Błękit.
A obok przykłady prac o nieco innej proweniencji. Zupełnie inny kierunek poszukiwań malarskich.
Kilka czarnych prac Magdaleny Abakanowicz
Zespół czarnych form organicznych, 1974, Muzeum Sztuki w Łodzi [ms2]
Abakan trójczęściowy czarny, 1972, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
czwartek, 16 sierpnia 2012
Dźwięki elektrycznego ciała
W Muzeum Sztuki w Łodzi właśnie kończy się wystawa: Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984.
Kuratorzy David Crowley i Daniel Muzyczuk skonstruowali prace synestezyjnie łącząc sztukę wizualną z muzyką eksperymentalną. W krajach dawnego Bloku Wschodniego powstawały nowe koncepcje akustycznego działania w sztuce i inicjatywy instytucjonalne na tym polu. W Polsce Eksperymentalne Studio Polskiego Radia założone przez Patkowskiego.
Aleksandar Srnec zgłosił w 1972 roku projekt pomnika Lenina w Belgradzie. Miała to być dynamiczna konstrukcja emitująca muzykę Dubravko Detoniego. Nakręcono film pokazujący makietę pomnika, a muzyka została nagrana w Eksperymentalnym Studio Polskiego Radia.
Prace Milana Knížáka przedstawiające płyty winylowe. "Zniszczona muzyka" '63-79. W latach 70 artysta uszkadzał płyty winylowe chcąc uzyskać określone efekty dźwiękowe, później pomysł przekształcił się, powstały wizualne dzieła sztuki.
Partytury Milana Adamčiaka
György Kovásznai stworzył niepowtarzalny styl animacji
na bazie malarstwa, do tego pozornie chaotyczny miks z radia...
na bazie malarstwa, do tego pozornie chaotyczny miks z radia...
poniedziałek, 13 sierpnia 2012
Subskrybuj:
Posty (Atom)