poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Anna Karpowicz - Westner

Anna Karpowicz - Westner (uznana krakowska malarka, dyplom w pracowni prof. Jana Szancenbacha w krakowskiej ASP) opowiedziała mi o swojej pracy twórczej. To spotkanie było niezwykłe. Rozmowa toczyła się w ciepłej atmosferze i pozwoliła mi dostrzec znaki szczególne pędzla malarki, a następnie zrozumieć ich genezę. Tak oto wyłania się obraz fascynującej sztuki wizualnej....

W malarstwie Anny Karpowicz - Westner liczy się nastrój, tak jak w muzyce. Kompozycje to niespieszne, klimatyczne obrazy, nacechowane ulotnymi emocjami, oniryczne i spokojne, zaciekawiające i pulsujące rytmem życia, prawie zawsze występują postacie ludzkie, a przede wszystkim obecna jest wszechogarniająca tajemnica. W odbiorcy rodzi to emocje i taki jest nadrzędny cel.

Każde dzieło stanowi zamkniętą całość. Elementów jest dużo, jest gęsto i intensywnie, szczegółowo. Tło, wielokroć detale krajobrazu korespondują z postaciami na pierwszym planie. W jednej tonacji, aby było płynnie, i dalej następuje przełamanie - kontrast barwny. Pojawia się obiekt o intensywnych barwach już z innej palety. Ma przyciągać uwagę, nakarmić wyobraźnię widza, to widz sobie dopowie dlaczego ten detal się wyróżnia i wytłumaczy to sobie po swojemu.

W obrazach Anny Karpowicz - Westner pobrzmiewają echa ekspresjonizmu i szkoły tradycyjnej. Malarka nie skandalizuje, lecz oddaje należną cześć uznanym malarzom nurtu realistycznego. Jednak płótna to mało krakowskie, a już bardziej w stylu hiszpańskim a la Celso Lagar.

W twórczości malarki wyraźnie zarysowują się kręgi tematyczne. Cykl pierwszy - "Góra i winnice" - to obrazy z górą w tle - prawdziwy krajobraz widziany z okna artystki. Dominująca w dali czarodziejska góra, jak nic budzi skojarzenie z powieścią Tomasza Manna. Mamy tutaj bowiem górę, ale dopiero na drugim planie. Na pierwszym - studium postaci wyrwanej z codzienności, psychologia człowieka, czas melancholii, listy i kobiece tęsknoty, a w konsekwencji alegoria życia i jego sensu.


Czerwona sukienka, 80 x 100 cmDziewczyna z listem, 80 x 100 cmSjesta w zieleni, 95 x 85 cmPożegnanie góry, 60 x 60 cmObrazy z cyklu "Podróże":


Dwie sroki, 75 x 85 cmLeonora, 90 x 80 cmDziewczyna ze szpakiem, 85 x 75 cm


Cykl "Zima w Szczebrzeszynie i inne zimy":


Zima w Szczebrzeszynie, 80 x 100 cmZimowe spotkanie, 75 x 85 cmZima – odwiedziny, 65 x 55 cmZimowa sjesta, 75 x 85 cmCykl "Sekrety miasta":


Dziewczyna z trąbką, 85 x 75 cmSekretne listy, 85 x 75 cmNa balkonie, 24 x 33 cmObrazy z cyklu "Castillos". Inspirowane zamkami hiszpańskimi w Jadraque, Molina de Aragón, Peñafiel.

Castillos – Sjesta, 100 x 115 cmCastillos – Spotkanie, 55 x 46 cmCastillos – Malarka, 120 x 130 cmCastillos – Leżąca, 50 x 70 cmCykl "W pracowni". Na jednym z obrazów pojawia się modelka, która aktywnie uczestniczy w procesie twórczym. Motyw często występujący to obraz w obrazie. A na płótnie "Jasna pracownia" widzimy pracownię Olgi Boznańskiej przy ulicy Piłsudskiego, w której tworzyła Anna Karpowicz - Westner.Przy oknie, 95 x 85 cmMalarz i malarka, pamięci R Margritte, 85 x 75 cm
Jasna pracownia, 90 x 80 cmMalarka w żółtej sukience, 55 x 46 cmBrak komentarzy:

Prześlij komentarz