środa, 27 października 2010

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

16 listopada 2010 roku nastąpi inauguracja MOCAKu – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie – Museum of Contemporary Art in Kraków. Zostanie oddany budynek, czemu towarzyszyć będą trzy wydarzenia. Wystawa Claudio Nardiego Architecture for Sensitive Lives, który jest projektantem budynku muzeum, film o Krzysztofie Pendereckim Partytura i ogród oraz film o historii i tożsamości Zabłocia Zabłocie zastane.

MOCAK został umiejscowiony w dawnej fabryce Schindlera w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

W 2007 roku konkurs na projekt muzeum wygrali architekci włoscy Claudio Nardi i Leonardo Prioli. Wbrew protestom radnych PIS (z powodu „martyrologicznej przeszłości otoczenia”) doszło do rozpoczęcia budowy. Bryła pomieszczeń znajduję się głębiej, nie przy ulicy Lipowej, stąd architekci zdecydowali się zbudować BETONOWĄ ŚCIANĘ, charakterystyczny element o funkcji identyfikacyjnej i zapraszającej do środka (nota bene są dwa wejścia), wzdłuż niej biegnie chodnik. Idąc dalej natrafimy na plac o charakterze otwartym, rodzaj dziedzińca z ławkami i zielenią, a dalej przestrzeń wystawienniczą dla rzeźby. Zachowana jest też w niezmienionej formie ściana dawnej fabryki Schindlera.

Przestrzeń galeryjna, prawie 4 tys. metrów, usytuowana jest na dwóch piętrach, w pomieszczeniach oszklonych, które można aranżować w dowolnych konfiguracjach. Forma budynku jest złożona, można ją przekształcać, rozbudowywać lub hamować, w zależności od potrzeb. Zatem nie mamy zdecydowanych ograniczeń natury architektonicznej.


W 2011 roku w MOCAKu zobaczymy m.in.:

1. „Historia w sztuce” Wystawa prac odnoszących się do historii. (Przez media przetoczyła się dyskusja na temat koncepcji dyr. Marii Anny Potockiej odwoływania się do historii, mam nadzieję, że słowo sztuka WSPÓŁCZESNA będzie należycie honorowane, dajmy pani dyrektor szansę).

2. Wystawa kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej. M.in. AES+F, Tomasz Bajer, Edward Dwurnik, Krištof Kintera, Jarosław Kozłowski, Robert Kuśmirowski, Lars Laumann, Małgorzata Markiewicz, Bartek Materka, Józef Robakowski, Beat Streuli, Krzysztof Wodiczko.

3. Wystawa pokonkursowa Nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart

4. Opracowanie prac Mikołaja Smoczyńskiego.

5. Wystawa „Podróż na Wschód” z okazji polskiej prezydencji. Artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego przedstawiają swoje prace.
Fotografie pochodzą z materiałów MOCAK i Gazety Wyborczej, dzięki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz