piątek, 28 października 2011

MEAM współczesna sztuka figuratywna

Wystawa w barcelońskim Europejskim Muzeum Sztuki Współczesnej MEAM jest opowieścią o nowoczesnym człowieku. Widzimy obrazy czasu teraźniejszego, powstałe po roku 2000, gdzie artysta działa li i jedynie na potrzeby chwili. Tak to opisali kuratorzy:

"Czymś, co współczesny człowiek utracił bezpowrotnie jest pragnienie trwałości. Jego prace nie aspirują już to tego, by przetrwać wieki, lecz zwyczajnie wypełnić małą, ograniczoną, ulotną wizję chwili obecnej. Współczesny człowiek - zbyt pochłonięty sobą - nie rozumie znaczenia słowa wieczność. Chce sam osobiście wyczerpać wszystkie kreatywne możliwości, które kiedyś wypracowywano przez wieki; sam chce poczuć splendor, który kiedyś przysługiwał twórcy dopiero po śmierci. " (z tekstu wprowadzającego do wystawy)

W 2005 roku powstała "Fundacio de les Arts i els Artistes", której zadaniem była promocja współczesnego malarstwa figuratywnego. Każdego roku rozpisuje się konkurs, który przyciąga artystów z wielu krajów. Zgłaszane są obrazy i rzeźby o tematyce figuratywnej. Wiele zależy od samych artystów, bo zarówno kierunki jak i samo istnienie fundacji (niezależnej instytucji) warunkują sami twórcy. Nadrzędnym celem działalności ma być wpieranie sztuki wizualnej w tradycyjnym rozumieniu, bez uciekania się do eksperymentu dla samego eksperymentu. To ma być sztuka bezpośrednia, ekspresyjna, totalna, realna, inteligentna i opowiadająca o człowieku - to najważniejsze. To bardzo humanistyczna wystawa. Przedstawiam zaledwie wycinek. Warto pojechać do Barcelony i zobaczyć na własne oczy.

Eloy Morales Ramiro "La pintura en mi cabeza"


Carlos Saura Riaza "Porvenir"


Miguel Castillo Onante "Cita a las dos"


Moran "Parce que je reve, je ne suis pas"


Jordi Diaz Alama "05:00 am" (fragment)


Soledad Fernandez "Tarde quebrada"


Andres Lasanta Jimeno "Nonato"


Edgar Mendoza Mancillas "La Merienda"


Miguel Angel Moya "Retratos (poliptico)


Gerard Mas Pujolras "Antroporcino"


Francisco Carrillo Cruz "Alberto en reposo" (fragment)


Manuel Hurtado Mateo "Salve Regina"


Javier Torices "De paso"


Manuel Paez Alvarez "La visita"


Enrique Collar "Lila"
Grzegorz Gwiazda "Behold the man"


Jordi Diaz Alama "Paty, quiere y no puede"


Lorenzo Fernandez "Memento mori"


Kike Meana "Ramona" i "Metamorfosis con robo de mi hijo"
Jose Manuel Belmonte Cortes "Hombre Pajaro"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz