poniedziałek, 31 października 2011

Jan Mioduszewski i meble

Jan Mioduszewski ( 1974 )

Od 2002 r. wszystkie wystąpienia sygnuje FABRYKA MEBLI. Projekt Fabryka Mebli zespala malarstwo, fotografię, instalacje i performance (wg. własnej definicji autora still performance) . Realizacje malarskie to obrazy - meble. W twórczości porusza problemy iluzji i mimetyzmu. „W realizowanym od 2002 roku projekcie Fabryka Mebli wprowadza malarstwo w interakcje z rzeczywistością. (...) Maluje iluzjonistyczne przedmioty organizujące naszą codzienność" (Tekstylia bis, Słownik młodej polskiej kultury, korporacja halart 2006). W nieruchomych performance używa malowanych kostiumów. Wyróżniony w konkursie malarskim Bielska Jesień w 2005. Pracuje na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych prowadzonej przez prof. Jacka Dyrzyńskiego. Od 2009 roku współtworzy galerię 2.0 mieszczącą się na strychu Pałacu Raczyńskich w warszawskiej ASP (www.galeriadwazero.blogspot.com). Współpracuje z galerią loka130 (www.lokal30.pl). Wystawa w BWA Galerii Sanockiej wydobywa wątki metamalarskie w twórczości Jana Mioduszewskiego. Od 2002 roku artysta całe swoje zainteresowanie poświęca meblom, działając pod szyldem Fabryka Mebli. Ten absurdalny gest i rodzaj upartego ograniczenia domaga się interpretacji. Dlaczego malarz utożsamia malarstwo z przedmiotem? Jednym z tropów interpretacyjnych jest potraktowanie obrazu-mebla jako maski. Maski malarstwa i naszych wyobrażeń o malarstwie. Wydaje się, że gra którą proponuje artysta jest grą przesunięć. Na wystawie w sanockim BWA obejrzymy sztalugę i paletę zamiast obrazu oraz stołek z pracowni zamiast modelki. Mioduszewski skupia się na przedmiotach stanowiących wyposażenie atelier. Wypowiada się o malarstwie poprzez malarskie utensylia. Wątek obrazów o obrazach stale towarzyszy poszukiwaniom artystycznym. Ta wystawa pokazuje, że jest to wątek istotny w pracy warszawskiego artysty. (Tekst i zdjęcia pochodzą z materiałów wystawowych BWA GALERII SANOCKIEJ) Podziękowania dla Tomka Mistaka.













piątek, 28 października 2011

MEAM współczesna sztuka figuratywna

Wystawa w barcelońskim Europejskim Muzeum Sztuki Współczesnej MEAM jest opowieścią o nowoczesnym człowieku. Widzimy obrazy czasu teraźniejszego, powstałe po roku 2000, gdzie artysta działa li i jedynie na potrzeby chwili. Tak to opisali kuratorzy:

"Czymś, co współczesny człowiek utracił bezpowrotnie jest pragnienie trwałości. Jego prace nie aspirują już to tego, by przetrwać wieki, lecz zwyczajnie wypełnić małą, ograniczoną, ulotną wizję chwili obecnej. Współczesny człowiek - zbyt pochłonięty sobą - nie rozumie znaczenia słowa wieczność. Chce sam osobiście wyczerpać wszystkie kreatywne możliwości, które kiedyś wypracowywano przez wieki; sam chce poczuć splendor, który kiedyś przysługiwał twórcy dopiero po śmierci. " (z tekstu wprowadzającego do wystawy)

W 2005 roku powstała "Fundacio de les Arts i els Artistes", której zadaniem była promocja współczesnego malarstwa figuratywnego. Każdego roku rozpisuje się konkurs, który przyciąga artystów z wielu krajów. Zgłaszane są obrazy i rzeźby o tematyce figuratywnej. Wiele zależy od samych artystów, bo zarówno kierunki jak i samo istnienie fundacji (niezależnej instytucji) warunkują sami twórcy. Nadrzędnym celem działalności ma być wpieranie sztuki wizualnej w tradycyjnym rozumieniu, bez uciekania się do eksperymentu dla samego eksperymentu. To ma być sztuka bezpośrednia, ekspresyjna, totalna, realna, inteligentna i opowiadająca o człowieku - to najważniejsze. To bardzo humanistyczna wystawa. Przedstawiam zaledwie wycinek. Warto pojechać do Barcelony i zobaczyć na własne oczy.

Eloy Morales Ramiro "La pintura en mi cabeza"


Carlos Saura Riaza "Porvenir"


Miguel Castillo Onante "Cita a las dos"


Moran "Parce que je reve, je ne suis pas"


Jordi Diaz Alama "05:00 am" (fragment)


Soledad Fernandez "Tarde quebrada"


Andres Lasanta Jimeno "Nonato"


Edgar Mendoza Mancillas "La Merienda"


Miguel Angel Moya "Retratos (poliptico)


Gerard Mas Pujolras "Antroporcino"


Francisco Carrillo Cruz "Alberto en reposo" (fragment)


Manuel Hurtado Mateo "Salve Regina"


Javier Torices "De paso"


Manuel Paez Alvarez "La visita"


Enrique Collar "Lila"
Grzegorz Gwiazda "Behold the man"


Jordi Diaz Alama "Paty, quiere y no puede"


Lorenzo Fernandez "Memento mori"


Kike Meana "Ramona" i "Metamorfosis con robo de mi hijo"
Jose Manuel Belmonte Cortes "Hombre Pajaro"

niedziela, 23 października 2011

UNITRA Prodiż






Znany m. in. z zespołu Południca Ludwik Zamenhof przedstawia kolejny projekt. UNITRA Prodiż. Projekt opiera się na melanżu starych sprzęgów radiowych, poklejonych i dodatkowo samplowanych. Nowatorskie dźwięki i bardzo ciekawe tematy rytmiczne. Gorąco polecam.


Ludwik Zamenhof - muzyka, komputery, live loops, radio
Wujo - wokale i harmonijka ustna
Tm0026 - wokale i cajon,
Michałek - fortepian i klarnet
Dragosz - wizualizacje

Galeria EL w kościele

Tegoroczny 26. Salon Elbląski w Centrum Sztuki Galeria EL (dawny kościół p.w. NMP) to bardzo ważna instytucja skupiająca twórców z regionu. Raz na dwa lata następuje prezentacja prac, a tym samym wymiana myśli artystycznej. Eklektyzm stylów i różnorodność prądów pozwalają śledzić dokonującą się ewolucję. A przestrzeń wystawiennicza imponuje, taka agnostyczna "msza" za sztukę!



Margarita Wójcik


Zbigniew Chrostek


Paweł Nieczuja-Ostrowski


Dariusz Liszewski


Margarita Wójcik


Roma Jaruszewska


Kinga Kosacz


Benedykt Kroplewski


Benedykt Kroplewski


Iwona Dombek-Rybczyńska


Paweł Konopka







niedziela, 16 października 2011

Andrzej Różycki - W hołdzie śp. fotografii analogowej 2009

















Wawrzyniec Stefański - W świecie fantazji








Wawrzyniec Stefański, z wykształcenia architekt, wierny Concept Artowi. Studiował na wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej (2003-2008), także w Paryżu, a wcześniej "kształtował" swoją kreskę w Studium Rysunku przy ul. Koletek. Zajmuje się grafiką. Przedstawiam jego projekt w ramach studia MADWAND, film o Dedalu i Ikarze w klimacie steampunka (żółwik, szelki, ściana i scenografia do filmu) oraz trailer z gry, nad którą pracuje obecnie - Grimlands firmy Gamigo. Bardzo ciekawa kreska i interesujące prace. Gorąco polecam.